Strzępki historii Marienthal. Jakiś czas temu podczas prac polowych natrafiłem na małe ale cenne dla mnie znalezisko. Było to małe porcelanowe zamknięcie z naniesionym napisem “Joh. Hess Stettin“.

Jako, że jestem z zamiłowania historykiem, postanowiłem poszukać informacji kim był ów tajemniczy Joh. Hess i od jakiego produktu mogło być to zamknięcie. Po przeszukiwaniu internetu natrafiłem na następujące informacje. Joh. Hess to Johannes Hess, który zajmował się sprzedażą piwa oraz był wytwórcą wody mineralnej. Działał w latach 1900-1915 przy Stoltingstr. 2 (1900-1906) oraz Heirichstr. 28 (1914-1915). Napoje były sprzedawane w butelkach (zobacz) z logo Johannesa Hessa. Objętość butelek wahała się od 0,30 litra do 0,35 litra. Wysokość od 22,5 cm do 26 cm. Butelki były koloru zielonego, brązowego i bezbarwnego.

Nie wiem kiedy mieszkaniec ówczesnej miejscowości Marienthal mógł kupić, otworzyć i wypić ów napój. Wiem natomiast, że mam w rękach maleńki kawałek historii Stettina i Marienthalu mający blisko wiek. Mała rzecz a jakaż cenna, która odsłania choć troszkę przedwojenną historię naszej miejscowości.

Dawid Klich | 12.03.2012 | Historia