Inauguracja sezonu 2017/2018

Udostępnij:
Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2017/18. W repertuarze suita liryczna „Guru i Marie” L. Petitgirarda oraz „Dafnis i Chloe” M. Ravela

„Guru i Marie” to suita liryczna złożona z fragmentów opery „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbędzie się w następnym sezonie w Operze na Zamku w Szczecinie. „Guru” to spojrzenie na ostatnie dni kultu szarlatana stawiającego się w roli proroka, którego zamiarem było pozbawienie wiernych ich dóbr doczesnych, a następnie ewakuacja z wyspy. W świecie czystego szaleństwa wszyscy śpiewają, poza Marie, która dołączyła do adeptów sekty z zamiarem zniszczenia Guru i uwolnienia wyznawców. Fragmenty zawarte w suicie to sceny pokazujące drogę od przyjazdu Marie, aż do ostatecznej konfrontacji zakończonej wielką tragedią. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen, m.in. – holenderski bas Hubert Claessens oraz aktorka Sonia Petrovna, zaś za pulpitem dyrygenckim stanie osobiście kompozytor.

W drugiej części koncertu, po raz pierwszy w historii muzycznego Szczecina zostanie wykonana kompletna muzyka do baletu „Dafnis i Chloe” Maurice’a Ravela, napisanego dla słynnych Baletów Diagilewa. Intencją kompozytora było, według jego słów, stworzenie „wielkiego fresku symfonicznego z troską (…) o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVIII wieku”. Dominuje więc barwna impresjonistyczna wizja żywiołów natury i słonecznego krajobrazu oraz we fragmentach tanecznych żywiołowa rytmika, zmysłowość i kolorystyka dźwiękowa potężnej orkiestry wzbogacona wokalizą chóru.

Ceny biletów: 25-40 zł

Podczas koncertu odbędzie się wręczenie nagród „Pro Arte” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, przyznawanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

    Redaktor naczelny. Mąż Ani, ojciec Jasia. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza.

    Przeczytaj także:
Dave

Dave

Redaktor naczelny. Mąż Ani, ojciec Jasia. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Polecamy