Wagon motorowy Wismar [VIDEO]

Udostępnij:
Wagon motorowy (silnikowy) Wismar. Na torach Randower Kleinbahn (Kolei Randowskiej) RaKB kursowało regularnie od 3 do 5 składów kolejowych, przeważnie mieszanych tj. osobowo-towarowych.

Triebwagen- und Waggonfabrik Wismar AG, był producentem pojazdów kolejowych od 1894 do 1947. Firma z siedzibą w Wismarze. Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Od 1925/26 roku jeździł też jeden wyłącznie wagon motorowy (silnikowy) Wismar (gdzieniegdzie nazywany „świńską mordką” (Schweineschnäuzchen’), a na linii Randower Kleinbahn – pieszczotliwie „Molli”), stopniowo wymieniany na coraz większy, od 1938 roku – z 75 miejscami siedzącymi. Wagon motorowy (określany także jako wagon silnikowy) wagon z własnym źródłem napędu w postaci silnika spalinowego. Początkowe konstrukcje korzystały z małych kotłów i silników parowych (wagony parowe), zaś rozwój konstrukcji silnika spalinowego w samochodach umożliwił szerokie zastosowanie go w pojazdach kolejowych.

Historia Randower Kleinbahn – Świńska Mordka

Pierwsze udane konstrukcje wagonów spalinowych na świecie powstały w pierwszej dekadzie XX wieku, korzystały one jednak z silników benzynowych, benzolowych lub gazowych charakteryzujących się dużym zagrożeniem pożarowym. Rozwój konstrukcji silników o zapłonie samoczynnym (diesel) pozwolił na masową produkcję tych pojazdów o coraz lepszych parametrach.

Od lat 30. XX wieku wszystkie praktycznie zarządy kolejowe kupowały tego typu pojazdy, począwszy od małych szynobusów o konstrukcji zbliżonej do drogowych autobusów dla linii lokalnych, poprzez średniej wielkości do ruchu osobowego i przyspieszonego, często zdolne do prowadzenia zwykle 1-2 wagonów doczepnych, aż po szybkie (ponad 120 km/h) pojazdy przeznaczone do ruchu pospiesznego, często w postaci wieloczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych.

Świńska mordka w czasie jazdy

Źródło fotografii:
1) www.sedina.pl
2) Kreis Ueckermünde: das Heimatbuch des Kreises, Kunstdruck- und Verlagsbüro Verl. Fritz Drescher Magdeburg
3) www.blankensee.de

Źródło filmu
1) Dailymotion (Wspólna Telewizja)
2) YouTube (Trüffelschwein)

Redaktor naczelny. Mąż Ani, ojciec Jasia. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza.

Przeczytaj także:
Dave

Dave

Redaktor naczelny. Mąż Ani, ojciec Jasia. Kibic Pogoni Szczecin. Paprykarz urodzony w PRL. Zafascynowany historią Pomorza.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o

Polecamy