Młyn Prochowy (Szwedzki Młyn) nazwa tego miejsca pochodzi od istniejącego tutaj młyna. Historia młyna sięga już 1274. Był własnością klasztoru cystersów z Kołbacza. Po sekularyzacji zakonu Cystersów 1535 roku ostatni jego opat osiadł Kołowie pobierając daninę od dzierżawcy młyna.

Młyn w tym czasie pełnił funkcję kuźni wodnej. Wykuwano w nim blachy miedziane. Kolejną zmianą było przekształcenie młyna przez Szwedów w młyn prochowy, a miało to miejsce w czasie wojny 30-letniej.

Niestety podczas wycofywania niszcząc młyn. Odbudowano go w 1813. Przekształcając go po raz kolejny na młyn papierniczy. Produkował teraz worki dla cementowni w Zdrojach. Kolejna zmiana jego funkcji nastąpiła w roku 1860. Założono w nim popularną wśród dawnych mieszkańców Szczecina – gospodę turystyczną. Niestety podczas II Wojny Światowej uległ zagładzie. Obecnie znajduje się tam uroczysko z pozostałościami dawnego młyna zbożowego po obu brzegach Chojnówki obejmujące Młyńską Górę, dawny staw, polanę z zaniedbanym poletkiem łowieckim i cmentarzyk ewangelicki, w nim m.in. pęknięta stela z grobu kobiety ur. 1790 zm. 1811 Friederike Jaeckel.

Do dzisiaj zachował się też tam skromny monument upamiętniający poległego 15.06.1918 r. we Francji Ottona Jaecke Z samego młyna obecnie widoczne są tylko fragmenty przyziemia budynku przy Młyńskiej Górze a także pozostałości po stawie młynarskim i zastawce spiętrzającej niegdyś wodę.

źródło: www.wikipedia.pl
źródło fotografii: Jarosław Filipiak, Olgierd Różycki, Szczecin na starej widokówce, Część 6. Bez tytułu, Wydawnictwo Rolhelp, Szczecin 1997

Dawid Klich | 04.01.2015, 20:52 | Historia